skip navigation
Portesi
Badger
Wiph wiscsonin prep hockey logo

2018-2019 WHCA ALL STATE TEAM

The WHCA has announced the All-State team for the 2018-2019 season.  The WHCA would like to congratulate all players recognized.

1ST TEAM FORWARDS

NAME GRADE SCHOOL
Sam Stange *** SR Eau Claire North
Cole Danielson *** SR Hudson
Sam Techel ** SR Wausau West
Robby Newton ** SR USM
Drake Baldwin ** SR Madison West
Zach Welsch ** SR St.Mary's Springs
Jack Rhode ** SR Northland Pines
Dillon Fox SR Neenah Co-op
Mack Keryluk JR Verona
Tyler Herzberg JR USM
Zach Urdahl JR Eau Claire North
Cade Lemmer ** JR Wausau West
** 2nd Year *** 3rd Year

1ST TEAM DEFENSE

NAME GRADE SCHOOL
Jake Osiecki ** SR Verona
Hunter Stracka ** SR Madison Edgewood
Tucker Wittkopf SR Northland Pines
Carter Maack SR Hudson
Casey Roepke *** JR USM
Alex Thundercloud JR USM
Jacob Cebula JR Wausau West
Connor Abric JR Hayward
** 2nd Year *** 3rd Year

1ST TEAM GOALIES

NAME GRADE SCHOOL
Garrett Larsen ** SR Waukesha Co-op
Max Gutjahr ** SR Fox Cities
Gavin Abric ** SR Hayward
Jaden Hoople SR Chippewa Falls
** 2nd Year

HONORABLE MENTION FORWARDS

NAME GRADE SCHOOL
Benett Halbleib ** SR Sun Prairie
Chad Larsen ** SR Waukesha Co-op
Parker Lindauer ** SR Madison Memorial
Pierce Stastney ** SR Homestead
Ben Coulter SR Janesville Co-op
Travis Kernen SR Sun Prairie
Tyler Nelson SR Madison Memorial
Colton Flammini SR Wisconsin Rapids
Cayden Laurvick SR Superior
Jack Schimmel SR Chippewa Falls
Hayden Bradbury SR New Richmond
Jake Carlson SR Baldwin-Woodville
Barrett Brooks ** JR Stevens Point
Peyton Hanson JR Hudson
Marc Sippel ** JR Wausau West
Thomas Weis JR Madison Edgewood
Cale Rufenacht JR Verona
Blake Carey JR USM
Isaac Wickersheim JR Antigo
Gunnar Schiffmann JR Northland Pines
Max Savaloja JR Eau Claire Memorial
Gunnar Hansen JR Superior
CJ Lass JR Onalaska/LaCrosse
Dayne Hoyord JR Stevens Point
Brady Snedden JR Northland Pines
Caden Carlson JR Fond du Lac
Riley Jelinek JR Sauk Prairie
Brendan Poshak SO Notre Dame
Brady Welsch SO St. Mary's Springs
Ethan Mann SO USM
Drew Sutton SO Neenah Co-op
** 2nd Year

HONORABLE MENTION DEFENSE

NAME GRADE SCHOOL
Jack Helle ** SR Madison Memorial
Bo Bergenthal ** SR Middleton
Ryan Gargaro ** SR Onalaska/LaCrosse
Jake Minch SR Stevens Point
Bennett Schrank SR Hudson
Ben Fowler SR Onalaska/LaCrosse
Jonathan Zobel SR Reedsburg/Dells
Parker Rens SR Baldwin-Woodville
Max Bembinster SR Tomahawk
Owen Engel SR Neenah Co-op
Noah Blanck SR St.Mary's Springs
CJ Levis ** SR Antigo
Jake Boxer SR Bay Port
Eric Langseth SR Antigo
Malloy Murphy SR KMMO
Kade Binger SR Verona
Brett Forrest SR Amery
Cole Beilke ** JR Stevens Point
Jake Bailey JR Wausau West
Jacob Conrad JR Notre Dame
Max Popp JR Onalaska/LaCrosse
** 2nd Year

HONORABLE MENTION GOALIES

NAME GRADE SCHOOL
Joey Greilich SR KMMO
Alex Cohen ** SR Hudson
Paul Vender SR Tomah/Sparta
Zach Bishop SR Baldwin-Woodville
Brett Wilkins JR Northland Pines
Bo Buckley JR Notre Dame
Austin Bartell JR Arrowhead
Kaden Grant SO Verona
** 2nd Year

Eau Claire North's Stange Named WHCA Player of the Year

Sam Stange of Eau Claire North was named the WHCA Player of the Year for the 2018-2019 season. The finalist for this year's award were:

  • Gavin Abric - Hayward
  • Drake Baldwin - Madison West
  • Cole Danielson - Hudson
  • Garrett Larsen - Waukesha
  • Robby Newton - University School
  • Jake Osiecki - Verona
  • Jack Rhode - Northland Pines


Northland Pines David Cox Named Coach of the Year

Northland Pines coach David Cox was named this years WHCA Bob Johnson Memorial Coach of the Year.  The other finalist for this years award were:

  • Jason Kalin - Superior
  • Rob Novak - Hayward
  • Todd Kirschbaum - Tomah
  • John Erspamer - Waupaca
  • Nick Tuma - McFarland
  • Sean Kearney - Marquette
  • Carl Valimont - Arrowhead

Onalaska/LaCrosse Co-op Named Academic State Champions

The Onalaska/LaCrosse co-op coached by Tim Ebner was awarded the First Choice Dental Academic State Champion Award. Pictured are First Choice Dental representative Rob Bradley and Onalaska/LaCrosse coach Tim Ebner.  The other team finalist for this years award were:

  • Amery
  • Eau Claire North
  • Mosinee
  • Notre Dame
  • Verona
  • Janesville
  • Homestead

Parker Esswein named the Jeff Sauer Award winner

Parker Esswein, a senior forward from Wauwatosa East High School and the Brookfield Stars, has been named the recipient of the Jeff Sauer Award, the Coach Sauer Foundation announced.

The Jeff Sauer Award was presented Wednesday at the Wisconsin High School Coaches Association dinner by Tony Granato, the head coach at the University of Wisconsin. The annual award hopes to encourage community service among girls and boys high school hockey players in the state of Wisconsin. It is named after the legendary former UW coach and hockey ambassador Jeff Sauer, who passed away in February, 2017.

The Jeff Sauer Award’s goal is to recognize good high school hockey players being great people.


WHCA ASSISTANT COACHES OF THE YEAR ANNOUNCED

The WHCA assistant coaches of the year for 2018-2019 have been announced.  These coaches are chosen by their piers for each sectional.  

WHCA ASSISTANT COACHES OF THE YEAR

Evan Nelson Superior Section 1
Mike Schlafke Hayward Section 2
Jordan Schmidt Wausau West Section 3
Dean Lounsbrough Onalaska Section 4
Tim Koshollek Waupaca Section 5
Andy Yeska Waupaca
Kevin Stomer Waunakee Section 6
Nick English Janesville Section 7
Matt Roadhouse University School Section 8

ALL CONFERENCE TEAMS

Click here to see if your all-conference team has been posted.  The WHCA will post as they are announced.


2018-2019 WHCA MEMBERSHIP

Is your team a registered member of the WHCA for this season? Click here to find out.

CONTENT SUGGESTIONS OR GENERAL QUESTIONS

If you have content suggestions or just general comments please click the Contact the WHCA link below.

Contact the WHCA

Contact the WHCA


|